funklasa.pl

Blog tematyczny o lifestylu, sporcie i hobby

LifestyleZdrowie

Jakie są zalety picia wody?

Jakie są zalety picia wody?

Od lat mówi się, że każdego dnia trzeba wypijać dużą ilość wody. Bardzo często wspomina się o konieczności wypijania przynajmniej 1,5-2 litrów. Jednak stwierdzenie, że jest to korzystne dla zdrowia jest dość ogólne. Warto więc dowiedzieć się dokładnie, jakie są zalety picia wody, Być może to wpłynie na jeszcze bardziej regularne jej spożywanie.

Zalety picia wody, czyli dlaczego trzeba nawadniać organizm

Dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody jest ważne nie tylko latem (kiedy odczuwa się największe pragnienie), ale przez wszystkie pory roku. Od obecności wody w ludzkim organizmie zależy bowiem praca różnych narządów. Duży udział procentowy wody występuje w mózgu, mięśniach oraz we krwi. Od obecności wody zależy również praca nerek i serca. Ludzie dbający o optymalne nawadnianie są narażeni na mniejsze ryzyko przebycia zawału serca czy udaru. Dużym plusem spożywania wody jest także to, że reguluje ona temperaturę ciała człowieka. Szklankę wody warto wypić zawsze kiedy będzie odczuwać się ból głowy. Badania wskazują bowiem, że odwodnienie jest jedną z częstych przyczyn takiego bólu. Nawet jeśli nie usunie go całkowicie, to uzupełnienie płynów może znacznie zmniejszyć natężenie bólu.

Czemu warto pić wodę?

Wśród kolejnych zalet picia wody wymienić można to, że:
– poprawia koncentrację,
– hamuje apetyt i podkręca metabolizm (wspomaga prawidłowe trawienie),
– jest najlepsza dla cery (nie zawiera cukru, toksyn) i pomaga w jej nawilżaniu od wewnątrz),
– utrzymuje równowagę płynów ustrojowych,
– wspiera prawidłowe działanie nerek,
– pomaga zwiększać wydajność w trakcie uprawiania sportu,
– ta znajdująca się w krwi dostarcza całemu organizmowi tlen,
– dostarcza minerałów oraz składników odżywczych (rozpuszczają się one właśnie w wodzie, dzięki czemu mogą dotrzeć do różnych części ciała).

Co zrobić jeśli nie przepada się za czystą wodą?

Osobom, które nie dają rady wypić w czasie dnia dużej ilości wody ze względu na brak jej smaku, poleca się do niej różne dodatki. Do dzbanka z wodą warto dodawać według upodobań ulubione owoce, warzywa i zioła. Wtedy stanie się smaczna i orzeźwiająca, będzie także zawierać witaminy. Może wtedy wykazywać jeszcze właściwości oczyszczające i pozwoli pozbyć się z organizmu toksyn (np. przy wykorzystaniu cytryny). Pomoże też wtedy przy zaparciach. Wodą mineralną można zalewać wiele słodkich owoców (truskawki, pomarańcze, arbuza, ananasa), ale też warzywa (buraki, seler, marchew). Wtedy dorzucić można również: miętę, rozmaryn czy tymianek.

Udostępnij