funklasa.pl

Blog tematyczny o lifestylu, sporcie i hobby

Rozwój OsobistyZdrowie

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Na pewno każdy z nas chciałby wiedzieć, jak dbać o zdrowie psychiczne. W natłoku codziennych spraw, które nas stresują – dodajmy, że czasami zupełnie niepotrzebnie się stresujemy – chcemy zrobić coś, żeby zminimalizować ten stres i zadbać o psychiczne zdrowie.

Farmaceutyki sposobem na lepsze zdrowie psychiczne?

Wiedząc, że każdy z nas może radzić sobie ze stresem inaczej, wiele firm farmaceutycznych wprowadziło na rynek leki o działaniu uspokajającym w postaci tabletek, albo syropów. Jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z tego sposobu, żeby radzić sobie ze stresem, sprawdźmy go. Nigdy przecież nie dowiemy się, czy coś dobrze na nas działa, jeśli tego nie sprawdzimy na sobie, prawda?

Jak jeszcze możemy zadbać o psychiczne zdrowie?

Wbrew pozorom wcale nie muszą być to lekarstwa. Jeśli mamy chociaż chwilę wolnego czasu, zróbmy dla siebie coś dobrego – poćwiczmy, zróbmy sobie kąpiel, poczytajmy książkę, pomedytujmy – to także bardzo może nas uspokoić. Każdy z nas ma swoje niezawodne sposoby na zachowanie zdrowia psychicznego. Codziennie jest wiele sytuacji, które wyprowadzają nas z równowagi – bałagan w domu, korki na mieście, złośliwa uwaga pod naszym adresem kogoś, kogo nie lubimy, czy niepowodzenie w sprawie, która była dla nas ważna. Wbrew pozorom przytoczone przykłady to błahostki. Niemniej jednak może nas to wyprowadzić z równowagi, a co za tym idzie, musimy się jakoś uspokoić. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy poradzić sobie inaczej niż za pomocą leków uspokajających, o których była już mowa, zastosujmy je. Ale jeśli tylko mamy możliwość wybrania innej opcji, zapanujmy nad nerwami w inny sposób.

Zdrowie psychiczne tak samo ważne jak zdrowie fizyczne

Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne. Tylko, że zdrowie psychiczne zazwyczaj jest uważane za temat tabu. Tymczasem zdrowie naszej duszy jest bardzo ważną kwestią. Jeśli niczym się nie martwimy i jesteśmy spokojni, to automatycznie wszystko lepiej nam się układa. Gdy natomiast nawet pozornie nic ważnego jest w stanie nas zdenerwować, to wydaje nam się, że wszystko inne też nam się nie układa. Pod wpływem nerwów wykonywanie nawet najłatwiejszych czynności jest dla nas koszmarem. A wcale nie musi tak być, jeśli będziemy w stanie zapanować nad złymi emocjami. I czy chcemy czy nie chcemy, musimy sobie poradzić ze złymi emocjami. Na świecie najczęściej dzieją się rzeczy na które nie mamy wpływu. Wiadomo, że jeśli stanie się coś przez co na przykład nie dojdzie do skutku to, co sobie zaplanowaliśmy, to denerwujemy się. A najważniejsze jest to, żeby mimo wszystko umieć nad tymi nerwami zapanować.

Udostępnij