Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak uprawiać jogę

Jak uprawiać jogę? – miniporadnik

Data publikacji 28 stycznia 2022


Joga to nie tylko same ćwiczenia fizyczne, ale również sposób na życie. Dodaje ona sił witalnych, pomaga zachować zdrowie oraz zdecydowanie poprawia samopoczucie. Co ważne, może ona być praktykowana nie tylko na profesjonalnej sali, ale również poza nią. Warto zatem wiedzieć, jak uprawiać jogę w warunkach domowych.

Od czego warto rozpocząć przygodę z jogą?

Praktykę jogi warto rozpoczynać od nauki prawidłowego oddechu. Poszczególne asany powinny być wykonywane starannie oraz z należytą troską i uwagą. Treningi warto rozpoczynać od dość prostych ćwiczeń, które nie wymagają dużego doświadczenia i są bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, podstawowe asany nie wymagają dużej wytrzymałości i sprawności, a mimo to przynoszą ulgę w bólach czy pomagają pozbyć się nadmiaru stresu.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę z jogą?

Wykonywanie ćwiczeń wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca. Temperatura w pomieszczeniu powinna być neutralna, a ćwiczenia muszą być wykonywane w wygodnym stroju. Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto wyposażyć się w specjalną matę, która zapobiegnie ślizganiu się stóp i dłoni oraz ograniczy ryzyko powstawania kontuzji. Należy bowiem pamiętać o tym, że ćwiczenia wykonywane są na boso. Przed ich rozpoczęciem warto spiąć włosy oraz wyłączyć telewizor i wyciszyć telefon.

Na co należy zwrócić uwagę wykonując poszczególne asany?

Kluczem do prawidłowego wykonywania poszczególnych ćwiczeń jest prawidłowe oddychanie. Wdechy muszą być zatem bardzo głębokie i wykonywane tak zwanym torem brzusznym. Podczas praktyki jogi powietrze nabierane jest nosem, a brzuch unosi się. Takie oddychanie jest bardzo świadome, pozwala na rozluźnienie ciała i skuteczne obniżenie poziomu stresu. Podczas wykonywania ćwiczeń oddech nie powinien być wstrzymywany i musi być bardzo miarodajny. Asany wykonywane są w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Każda z nich pozwala rozluźnić określone parte ciała, a jednocześnie ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Po prawidłowo wykonanych ćwiczeniach ciało jest rozciągnięte, rozluźnione i zrelaksowane. Podczas rozpoczynania przygody z jogą należy zawsze dostosowywać stopień zaawansowana ćwiczeń do możliwości ciała. Aby uniknąć nadmiernego i niekorzystnego rozciągania warto korzystać z pomocy w postaci pasków czy klocków wykonanych z drewna lub dość twardej i zachowującej kształt pianki. Podczas ćwiczeń przydatny jest również dość gruby złożony koc, który stanowi dobre podparcie pod ciało oraz zapewnia komfortowe wykonywanie ćwiczeń w pozycjach leżących.

Jak wizerunek danej marki

Redakcja funklasa.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów lifestylu, sportu i różnorodnych hobby wspólnie tworzy przestrzeń pełną inspiracji i fascynujących pomysłów. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie stylu życia, aktywności fizycznej oraz różnorodnych zainteresowań, inspirując się do tworzenia wyjątkowego życia pełnego pasji i satysfakcji. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z codziennych zainteresowań, rozwijać swoje pasje i inspirować się stylem życia, który odzwierciedla indywidualność każdego z nas.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Polityka handlu