Jak zacząć zbierać grzyby w lesie?
Data publikacji 28 stycznia 2022
Jesień jest okresem, w którym najczęściej występują grzyby. Dobrze jest jednak szczególnie przed pierwszym grzybobraniem wiedzieć, jakie grzyby można zbierać, a jakich unikać. Dzięki temu będzie można zebrane grzyby ususzyć lub użyć do zup, czy sosów. Zatem jak zacząć zbierać grzyby?
Co trzeba wiedzieć o grzybach?
Przede wszystkim grzyby dzieli się na jadalne i trujące. W lasach występują obie te odmiany. Dlatego, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z grzybobraniem, to warto mieć ze sobą papierową lub elektroniczną wersję atlasu grzybów. Dzięki temu można od razu sprawdzić, jaki to jest grzyb i czy na pewno jest on jadalny. Warto też pójść na pierwsze grzybobranie z osobą doświadczoną, która umie rozpoznać grzyby. Wybierając się do lasu na grzyby dobrze, jest mieć też nożyk, którym ścina się grzybki. Można także dzięki nożykowi obrać od razu grzyb z różnych nieczystości, które mogą na nim się znajdować. Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego lasu. Nie wszystkie odmiany grzybów będą rosnąć w jednym lesie, dlatego czasami grzybiarze jeżdżą nawet do kilku lasów, by pozbierać różne gatunki grzybów.
Kiedy zbierać grzyby?
Na grzyby dobrze jest wybrać się z samego rana, kiedy w lesie może być jeszcze ciemno. Dzięki temu będzie pewność, że nikt inny nas nie uprzedzi i nie zbierze grzybów. Dodatkowo także rano jest bardzo dobra temperatura do szukania grzybów, gdyż nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Sezon grzybowy zaczyna się mniej więcej od września, ale pierwsze grzyby mogą pojawić się już w sierpniu, a nawet w lipcu. Grzyby mogą występować aż do listopada, jeśli nie ma mrozów. Najczęściej jednak wraz z pierwszymi mrozami grzyby pojawiają się bardzo rzadko w lesie.
Jak można przechować grzyby w domu?
Grzyby można przechowywać na kilka sposobów. Najprostszym jest suszenie. Suszyć grzyby można w specjalnej suszarce do grzybów, którą można kupić w sklepie, lub gdy jest ciepło na dworze, to grzyby można rozłożyć na tarasie czy balkonie. Grzyby można również suszyć w kotłowni lub w kuchni. Najlepiej grzyby suszy się w miejscach, gdzie jest ciepło i nie ma wilgoci. Innym sposobem na przechowanie grzybów jest gotowanie i zamrożenie. Takie zamrożone grzyby mogą przetrwać do kolejnego sezonu w zamrażarce.
Zbieranie grzybów jest bardzo dobrą formą aktywności, którą można wykonywać całą rodziną. Dzięki temu, że zbieranie grzybów trwa najczęściej kilka godzin, to można się dotlenić i pozwiedzać las. Dużo grzybiarzy ma już swoje stałe miejsca do zbierania grzybów i wraca tam co roku.