Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport jak zacząć biegac

Jak zacząć biegać? – garść przydatnych informacji

Data publikacji 28 stycznia 2022


Moda na bycie „fit” trwa nieprzerwanie już od dłuższego czasu. Wśród aktywności podejmowanych najczęściej wymienia się jazdę na rowerze, ćwiczenia na siłowni oraz bieganie. Jazda na rowerze wymaga specjalistycznego i dość drogiego sprzętu, wizyta na siłowni wykupienia karnetu, zaś bieganie jest tanie i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zatem, jak zacząć biegać?

Od czego warto rozpocząć przygodę z bieganiem?

Bieganie to aktywność, która z powodzeniem może być podejmowana w każdym wieku. Nie wymaga zatem żadnego dużego przygotowania czy skompletowania specjalistycznego sprzętu. Do biegania na początek wystarczy bowiem wygodne obuwie sportowe oraz dres lub koszulka i spodenki. Rodzaj ubrania zależy od warunków pogodowych i preferencji osoby rozpoczynającej bieganie. W pierwszym okresie biegania nie ma również konieczności tworzenia planów treningowych. W tym przypadku liczy się bowiem przede wszystkim regularność podejmowanych działań. Bieganie można rozpoczynać od około 20 minutowej aktywności w dowolnym tempie. Wraz z upływem czasu tempo to można podwyższać, a dystans – wydłużać.

Na co należy zwracać uwagę rozpoczynając regularne bieganie?

W pierwszych tygodniach biegania konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do wysiłku fizycznego. Nie pojawia się wówczas uczycie nadmiernego zmęczenia czy rezygnacji. Poza tym, nie ma ryzyka nadmiernych przeciążeń czy bolesnych zakwasów. W pierwszych tygodniach biegania warto również zadbać o prawidłową technikę wykonywanych ruchów. Pozycja powinna być zatem wyprostowana, głowa uniesiona, barki rozluźnione, a wzrok skierowany na wprost. Krok powinien być naturalny, a ruch ramion – zdecydowany i dynamiczny. Poza tym, każdy trening powinna poprzedzić rozgrzewka, a po nim warto wykonać ćwiczenia rozciągające. Podczas biegu warto również zadbać o dostawany do jego rytmu oddech.

Na jakie inne elementy należy zwrócić uwagę rozpoczynając regularne bieganie?

Aby bieganie przychodziło bez większych trudności, warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Powinno się zatem unikać spożywania potraw ciężkostrawnych i tłustych, zwłaszcza tuż przed treningiem. Poza tym, należy unikać nadmiaru soli oraz słodyczy. W diecie biegacza powinny zaleźć się za to: produkty z ciemnej mąki, przetwory mleczne oraz warzywa i owoce.

Jakie efekty daje bieganie?

Regularnie bieganie przyczynia się do poprawy kondycji i wzrostu wytrzymałości. Ma ono również korzystny wpływ na układ krążenia oraz układ oddechowy. Przyspiesza metabolizm oraz poprawia samopoczucie. Poza tym, bieganie to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem oraz kontakt z naturą.

Jak wizerunek danej marki

Redakcja funklasa.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów lifestylu, sportu i różnorodnych hobby wspólnie tworzy przestrzeń pełną inspiracji i fascynujących pomysłów. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie stylu życia, aktywności fizycznej oraz różnorodnych zainteresowań, inspirując się do tworzenia wyjątkowego życia pełnego pasji i satysfakcji. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z codziennych zainteresowań, rozwijać swoje pasje i inspirować się stylem życia, który odzwierciedla indywidualność każdego z nas.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak uprawiać jogę