Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie europejska karta zdrowia co obejmuje

Europejska kartka zdrowia co obejmuje

Data publikacji 27 stycznia 2022


Sezon wakacyjny oraz czas ferii zimowych to okres, kiedy wiele osób decyduje się na krótkie wyjazdy, na przykład na narty bądź snowboard. To doskonała pora, aby uczniowie, którzy mają przerwę od nauki szkolnej mogli poznać nowe formy sportu lub doskonalić dotychczasowe umiejętności. Ważne jednak, aby pobierać lekcje u wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów, którzy podpowiedzą jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, na przykład bolesnych upadkach czy też urazach.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Planując wyjazd za granicę warto dopiąć na ostatni guzik najważniejsze kwestie. Udając się w daleką podróż może zdarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, na przykład uraz czy nagła choroba, która zmusi do wizyty u lekarza. W takiej sytuacji bardzo pomocna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Taki dokument przysługuje osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Co ważne, wyrobienie go jest całkowicie bezpłatne. Szczególnie przydaje się ono osobom, które na co dzień uczą się bądź pracują za granicą, lub planują dłuższy pobyt w innym kraju wraz z dziećmi.

Co obejmuje EKUZ?

Wiele osób zastanawia się jednak, co obejmuje karta. Sporo wyczerpujących odpowiedzi i ciekawe artykuły opracowane przez specjalistów znaleźć można na znanych forach oraz portalach internetowych. Aby otrzymać jak najtrafniejsze wyniki, w okno wyszukiwarki wystarczy wpisać krótkie, ale odpowiednio skonstruowane hasło, na przykład europejska karta zdrowia co obejmuje, bądź jakie kraje honorują europejską kartę zdrowia.
Jak sama nazwa skazuje, karta obejmuje państwa Unii Europejskiej, między innymi Norwegię, Szwajcarię, Wielką Brytanię, a także terytoria zamorskie, czyli na przykład Majorkę lub Wyspy Kanaryjskie.
Należy jednak mieć na uwadze iż ubezpieczenie nie działa w przypadku planowych zabiegów.

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Warto pamiętać, iż wniosek można złożyć osobiście, drogą mailową bądź za pośrednictwem poczty. Dużym ułatwieniem może okazać się również złożenie stosownych dokumentów poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Urząd ma oczywiście odpowiedni czas na rozpatrzenie wniosku. Najczęściej jednak decyzja wydawana jest do pięciu dni roboczych. Składając wniosek osobiście w pobliskim urzędzie decyzja przyznawana jest od ręki. Karta przypisana jest do jednego członka rodziny, dlatego też każdy powinien posiadać swój indywidualny dokument. W przypadku dzieci konieczny może okazać się tymczasowy dowód osobisty aby poprawnie złożyć wniosek.
Dowód warto wyrobić z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdyż jest to długotrwały proces, sięgający nawet trzydziestu dni.

Jak poprawić wydolność organizmu poprzez regularny trening cardio

Redakcja funklasa.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów lifestylu, sportu i różnorodnych hobby wspólnie tworzy przestrzeń pełną inspiracji i fascynujących pomysłów. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie stylu życia, aktywności fizycznej oraz różnorodnych zainteresowań, inspirując się do tworzenia wyjątkowego życia pełnego pasji i satysfakcji. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z codziennych zainteresowań, rozwijać swoje pasje i inspirować się stylem życia, który odzwierciedla indywidualność każdego z nas.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Naturalne metody wspomagania zdrowego snu