Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie co to jest piramida zdrowia

Co to jest piramida zdrowia? – podstawowe informacje

Data publikacji 5 lipca 2022


Piramida zdrowia nazywana również piramidą zdrowego żywienia to zbiór zaleceń opracowany przez specjalistów z rożnych dziedzin, w tym między innymi z dietetyki, które powinny być traktowane jako wskazówki podczas działań podejmowanych na rzecz ochrony i zachowania zdrowia.

Czym jest piramida zdrowia?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularna staje się moda na zdrowe odżywianie oraz aktywny tryb życia. Działania w tym kierunku mogą być prowadzone z pomocą dietetyków, którzy w swojej pracy często spotykają się z pytaniami dotyczącymi tego, co to jest piramida zdrowia. Otóż, jak wspomniano powyżej, piramida zdrowia to zestawienie podstawowych zasad zdrowego odżywiania ujętych w formie graficznej. Co ciekawe, na przestrzeni lat piramida ewoluuje wraz ze zmianą wiedzy na temat zdrowego żywienia i jest uaktualniana w oparciu o wyniki badań medycznych czy pojawiające się nowe zalecenia dietetyczne.

Jakie są główne zalecenia dotyczące zdrowia i prawidłowego odżywiania?

W piramidzie zdrowego ożywiania przestawione są grafiki poszczególnych produktów żywnościowych, które powinny znajdować się w codziennej diecie. Podczas analizowania piramidy należy pamiętać o tym, że produkty znajdujące się na jej najwyższych piętrach powinny być spożywane rzadziej i w mniejszych ilościach niż te znajdujące się u jej podstawy. Ponadto zalecane jest spożywanie pięciu posiłków w regularnych odstępach czasu, a także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Owoce i warzywa powinny być spożywane w jak największej ilości, podobnie jak produkty zbożowe pełnoziarniste. Codzienny jadłospis powinien być uzupełniany o produkty mleczne, w tym między innymi ser, jogurt czy kefir. Dieta powinna być również wzbogacona o chude mięso, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych. Tłuszcze zwierzęce powinny być ograniczane i zastępowane tłuszczami roślinnymi. Zgodnie z zasadami zdrowia w codziennej diecie powinno się dążyć do ograniczenia spożywania napojów słodzonych i słodyczy, a także nadmiaru soli i żywności wysokoprzetworzonej. Konieczne jest również dbanie o codzienną higienę jamy ustnej, która obejmuje między innymi szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Co ważne, dietetycy w trosce o zachowanie sił i witalności zalecają stosowanie tak zwanego zdrowego stylu życia. Nie odnosi się on jedynie do uprawiania aktywności fizycznej, ale obejmuje również ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, dbanie o zdrowy sen, który sprzyja efektywnej regeneracji ciała oraz dokonywanie regularnej kontroli masy ciała.

Jak wizerunek danej marki

Redakcja funklasa.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów lifestylu, sportu i różnorodnych hobby wspólnie tworzy przestrzeń pełną inspiracji i fascynujących pomysłów. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy w świecie stylu życia, aktywności fizycznej oraz różnorodnych zainteresowań, inspirując się do tworzenia wyjątkowego życia pełnego pasji i satysfakcji. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z codziennych zainteresowań, rozwijać swoje pasje i inspirować się stylem życia, który odzwierciedla indywidualność każdego z nas.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

aerobik w wodzie